Free recipe & food news every week

Search & Social

Buy 3 Wildly Good Cook videos, get 4th one free!

organic cooking video: best use of your resources shopping planning and cooking

 Regularly $14.95 each. Anniversary special just $44.85 and free shipping! 

organic cooking class video: delicious healthy beans

Learn the key skills in Wildy Affordable Organic with these fun cooking videos

organice cooking class video: seasonal vegetables and saucy pastas

Latest updates

« Sunday thoughts on shopping and recipe for super-thrifty bread. | Main | SNAPcut Challenge: Calculating Your Budget »
Friday
Oct112013

SNAPcut Challenge: what to buy and how I'm shopping for week 1

Because the SNAPcut Challenge is only two weeks long, we won't be able to spread out the cost of a month's worth of staples. That means smaller, more expensive containers of everything from peanut butter to apples. The budgets  in Wildly Affordable Organic ran for a month at a time, allowing us to include all the ingredients down to the salt and spices and still come in at $5 a day for organic and sustainable ingredients.

Here's how we'll make it fair but realistic for the SNAPcut Challenge. If you have better ideas, please post them in the comments below. I may change the rules before starting the Encore Challenge on November 4th.

  • Buy all of the ingredients you cook with except:
    • Spices.
    • Salt.
    • All but one leavening agent: yeast, baking soda, or baking powder. That is, buy one and use the rest.
    • Apple cider vinegar if you buy apples and start your own batch of vinegar from the cores (vinegar takes several weeks ferment).
    • Buy mustard or ketchup but use both if desired. (As a condiment only -- no ketchup soup!)
  • You can "shop" from your pantry and fridge if you already have the food. Just note the current price at the grocery store and subtract it from your budget.
  • Try to buy at least 10% of your food from local sources.
  • Optional: if you plan to use an ingredient for both weeks, split the cost between the two weeks. For example, if you get a jar of peanut butter for $4, take $2 from the week 1 budget and $2 from the week two budget. This lets you save by getting larger size packages, but complicates the record keeping a bit.
  • Don't eat or drink what can't be bought with food stamps, including alcohol and restaurant meals.
  • If you do eat or drink the forbidden nosh, then take it out of your food budget.

For week 1, I'm going to take 15% of my budget, or $12.67 to the farmers' market to buy the best looking, thriftiest produce I can find. Then I'll spend the remaining $71 and change at a grocery store. Because I'll be teaching at the Shakori Hills Grassroots Festival tomorrow, I can't go grocery shopping first and then spend the rest at the farmers' market.

How to you plan to shop? How is this different from your usual method?

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.
Member Account Required
To keep discussion civil and avoid spam, only members can post comments. But membership is free and easy! Join today!